Panorama Hotel
All Inclusive
  • Hotel på stranden
  • Børnevenlig
Mulighed for tilkøb af pension: Nej

Lækkert All Inclusive hotel direkte på stranden

Panorama Hotel har en unik beliggenhed direkte ved Øststranden i Alanya og blot 400 m. til centrum. . Hotellet består af flere bygninger, der enten er placeret direkte på stranden, eller på den anden side af strandvejen. Panorama Hotel er særdeles velfungerende, og yder et højt serviceniveau. Der findes masser af plads at boltre sig på i form af grønne, skyggefulde områder, og ikke mindst den skønne sandstrand, som ligger lige udenfor døren. Herfra kan man nyde den flotte udsigt til borgen og havnen. På hotellet findes et stort og indbydende poolområde med en imponerende swimmingpool og en separat børnepool. Hotellet har sit eget private strandafsnit med liggestole. Snack-/beachbaren er placeret ud til stranden, og er derfor det perfekte sted at nyde de inkluderede drikkevarer, og bare slappe af til bølgernes brusen.

Værelser

Værelser

Hotellet er delt op i to blokke adskilt af en vej. Man bor i blok B - som ligger på samme side af vejen som poolen - i flotte, velindrettede dobbeltværelser med pænt møblement. Alle værelser har bad, toilet, hårtørrer, aircondition, telefon, satellit-tv og el-kedel. Der findes desuden et køleskab/en minibar, hvorfra alt kan nydes mod gebyr med undtagelse af vand, som er gratis. Ekstra opredning er typisk på sovesofa, hvis der ikke er en fast tredje seng i værelset Endvidere er der mulighed for mod tillæg at leje værelsets safetyboks.
Familieværelserne er to soverum med dør imellem.

Pension

Opholdet er med All Inclusive, hvilket vil sige, at morgen-, middags- og aftensmad er inkluderet, samt at de lokale drikkevarer frit kan nydes.
Morgenbuffet: kl. 7.00-10.00.
Sen morgenmad: kl. 10.00-10.30
Frokost: kl. 12.30-14.00.
Snack:kl. 11.30-16.30
Aftenbuffet: kl. 18.30-21.00.
Natmad: kl. 23.00-24.00
Alle drikkevarer er lokale og inkluderet i prisen i tidsrummet kl. 10.00-23.00. Fra d. 1. maj vil der på hotellet kunne findes en hyggelig à la carte restaurant, hvor man kan spise en gang pr. uge, hvilket kræver bordbestilling.
Drikkevarer fra strandbaren kan nydes gratis i tidsrummet kl. 10.00-18.00.
All inclusive er tilgængelig til afrejse tidspunktet.

Beliggenhed

Beliggende direkte på Øststranden og med således kort gåafstand til de mange seværdigheder, restauranter, butikker og barer i området, kan Panorama prale af en ideel beliggenhed, hvis du ønsker en ferie med alt indenfor rækkevidde. Komplekset er beliggende ud til den dejlige strandvej, hvorfor en anelse trafikstøj må påregnes.

Faciliteter

  • hotelfaciliteter
  • byggeår 1973
  • etager 4
  • værelser 234
  • elevator Ja
  • reception Ja
  • bar Ja
  • pool bar Ja
  • antal pools 0
  • børnepool Ja
  • fitnessrum Ja
  • wifi på hotellet Ja
  • legeplads Ja
  • børneaktiviteter Ja
  • indkøb 50
  • værelsesfacilitier
  • balkon / terrasse Ja
  • tv Ja
  • elkedel Ja
  • køleskab Ja
  • minibar Nej
  • hårtørrer Ja
  • pension
  • mini all inclusive Nej
  • all inclusive Ja
  • morgenmad Nej
  • helpension Nej
  • afstande
  • centrum 600 m
  • strand 50 m
  • indkøb 50 m
  • lufthavn 125 km
Næste >

Alanya

Det er ikke uden grund, at Alanya siden 1980'erne har været en af Tyrkiets mest populære destinationer for charterrejser med dens idylliske placering ud til Middelhavet ved Tyrkiets sydkyst. Byens historie strækker sig helt tilbage til de romerske og byzantinske riger, så du behøver ikke lede længe, før du støder på et levn fra en svunden tid.

Vil du læse mere om Alanya? Åben siden i ny fane her.

Anbefalede hoteller til dig